PREDSEDNIK REPUBLIKE SRBIJE NјEGOVA EKSELENCIJA ALEKSANDAR VUČIĆ, Andrićev venac 1, 11000 Beograd, Srbija
predstavkegradjana@predsednik.rs
PREDSEDNIK VLADE REPUBLIKE SRBIJE, NјENA EKSELENCIJA ANA BRNABIĆ, 11.000 B E O G R A D, Nemanjina 11
tel/faks: 3620-115
predsednikvlade@gov.rs
CETRALA „KRŠKO“ ZAJEDNIČKA IMOVINA
Vaše Ekselencije,
S obzirom da Vlada Republike Srpske Krajine u progonstvu zastupa interese 800,000 prognanih Srba iz Republike Srpske Krajine (Zone pod zaštitom Ujedinjenih nacija) i Hrvatske, a, takođe, i interese Srba u Republici Srbiji i u ostalim državama na teritoriji bivše Jugoslavije, usuđujem se obratiti Vašim Ekselencijama i podsetiti ih da im je u nadležnosti – obezbeđenje interesa srpskog naroda i pripadnika drugih nacionalnosti u Republici Srbiji. A inters stanovnika Republike Srbije je da se zajednička imovina SFR Jugoslavije raspodeli svim novim državama, kako je to učinjeno i sa zajedničkom imovinom iz Republike Srbije.
Podsećam Vaše Ekslencije, da je nuklearna centrala „Krško“ u Sloveniji imovina svih naslednica Jugoslavije, jer njena izgradnja i kupovina uređaja su plaćeni novcem iz saveznog budžeta, a ne iz budžeta Reublike Slovenije, kako je to krivotvoreno u knjigovodstvenim dokumentima Izvršnog veća Slovenije u Ljublјani (inače, otkriveno je da su i Slovenija i Hrvatska knjižile pokrivanje troškova – kao uplate iz republičkog budžeta – prilikom obavlјana izgradnje puteva, preduzeća i ustanova u Sloveniji i Hrvatskoj – a novac je uziman iz saveznog budžeta). To su Slovenci učinili i s nuklearnom centralom „Krško“ – iako su svi njeni troškovi podmireni iz saveznog budžeta. Novac je pozajmlјen – u vidu kredita – od Savezne Republike Nemačke, u vreme vlasti kancelara Vili Branta (1969 – 1972). Kredit je stoposto vraćen s kamatom iz saveznog budžeta, o čemu je sačuvana dokumentacija u Narodnoj banci Jugoslavije.
Predsednik Slobodan Milošević je pokušao staviti na dnevni red obavezu Slovenije da isplati Makedoniji, Crnoj Gori, Srbiji, Bosni i Hercegovini i Hrvatskoj procenat novca uloženog iz svih republika za izgradnju nuklearene centrale „Krško“, ali su predstavnici Evropske zajednice tražili da on odustane od ovog zahteva, uslovlјavaju ći ga produženjem privrednih i trgovačkih sankcija Srbiji i Crnoj Gpro. U teškoj privrednoj situaciji, predsednik Milošević je povukao taj zahtev, ali ga se nikad nije odrekao – što znači da se pitanje isplate vrednosti „Krškog“ svim naslednicama Jugoslavije može pokrenuti i danas.
Vlada RS Krajine u progonstvu je na ovu činjenicu skretala pažnju svim premijerima i predsednicima Republike Srbije, od 1990. do danas, ali se oni nisu odlučili da vrate imovinu iz Slovenije – koja pripada svim stanovnicima Republike Srbije, te se nadamo da će Vaše Ekselencije shvatiti da je to i danas obaveza premijera i predsednika Republike Srbije, što je i obaveza državnika Makedonije, Crne Gore, Bosne i Hercegovine i Hrvatske.
S poštovanjem,
Milorad Buha, predsednik Vlade