Br. 1858/16 – 4. april 7524 (2016)
ŠIPTARA UPOLA MANјE, A POLOVINA SU STRANCI
Vlada Republike Srpske Krajine u progonstvu preporučuje predsedniku Vlade Republike Srbije, dr Aleksandru Vučiću, da obavesti međunarodnu zajednicu, da su na Kosovu i Metohiji, pre razbijanja Jugoslavoje (1990-1995) Šiptari na Kosovu i Metohiji falsifikovali popis stanovništva i objavili, da je tamo 1.700.000 pripadnika šiptarske nacije. Međutim, prema uvidu u te popise stanovništva, utvrđeno je da su komisije upisivale jednu porodicu tri puta – u selu, u Prištini i u Švajcarskoj – kobajagi na radu u inostranstvu.
Tom studijom je ustanovlјeno, da Šiptara ima samo izmaeđu 800.000 i 850.000 hilјada – upola manje, a da njih 400.000 upopšte nemaju državlјanstvo Srbije, jer su izbeglice i državlјani Republike Albanije. Nјih su iz Albanije dovele italijanske fašističke vlasti od 1941. do 1943, nemačke fašističke vlasti od 1943. do 1945. i komunističke vlasti hrvatskog državnika, Josipa Broza Tita, od 1945. do 1980. godine. Nijedna vlast, pa ni Jugoslovenska ih nije naselјavala u Bosni i Hercegovini, Hrvatskoj i Sloveniji – nego samo na Kosovu i Metohiji i delimično u Makedoniji.
Komunistička (protivsrpska) vlast u Jugoslaviji je te izbeglice iz Albanije automatski upisivala u knjige državlјana Srbije – što je protivno zakonima i ustavima Socijalističke Republike Srbije i Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije. Nijedna porodica šiptarskih izbeglica iz Albanije nije podnela molbu za prijem državlјanstva Srbije, niti je ijedna dobila rešenje o tom prijemu. Oni su i danas u Srbiji stranci (izbeglice) i državlјani su Albanije.
Vlada RS Krajine je krajem 1992. godine predložila Predsedniku Srbije i Jugoslavije, Slobodanu Miloševiću, da od UN zatraži, da se, pod međunarodnom kontrolom, obavi novi popis stanovništva na Kosovu i Metohiji i da se ustanovi broj porodica koje su bez državlјanstva Srbije, te da im se izdaju lične karte i pasoši za strance. Nažalost, on to nije prihatio. Vlada RS Krajine je to isto predlagala svim vladama Srbije, od 1990. do danas, ali je svaka postupila slepo – nedržavnički, nije shvatila svoju obavezu prema svom narodu i svojoj državi.
Vlada RS Krajine ovo predlaže i danas – i vladi Republike Srbije i svim političkim strankama koje učestvuje u trenutnim izborima, da ovu činjenicu unesu u program delovanja svoje stranke. Neka se pozovu i na Ustav Sjedinjenih Američkih Država, koji predviđa da se iz zemlјe prognaju sva lica koja su obavila falsifikate o posedovanju državlјanstva SAD.
S poštovanjem,
Milorad Buha, premijer
Prof. Rajko Ležaić, dipl. inž, predsednik Skupštine