Br. 7717 – 15. IX – 7526 (2017)

SRPSKI KRALj ZVONIMIR

Vlada Republike Srpske Krajine u progonstvu Vam dostavlјa podatak o nedavnom postupku hrvatskih državnika, kojim je oskrvnavlјen spomenik srpskog kralјa Dimitrija Zvonimira iz 11. stoleća Nove ere. Spomenik je u Kninu. Kralј Zvonimir je predstavlјen s knjigom, iznad koje mu je desna ruka sa tri ispružena prsta – palcem, kažiprstom i srednjim prstom. Pošto se pravoslavni Srbi i danas pozdravlјaju s ta tri prsta, a koriste ih i u verskim obredima i njima se krste, to hrvatske vlasti nisu mogle da padnesu, pa su na spomeniku, dodali ispruženoj kralјevoj ruci i dva preostala prsta – mali i domali.

Zvanična istorijska nauka Jugoslavije je krivotvorila srednjevekovne činjenice, te je na teritoriji Srbije smestila i hrvatsku državu u Srednjem veku, koja nije postojala. Jedan od tih nepobitnih podataka (da hrvatske države nije bilo) je i engleska mapa Balkana – objavlјena krajem 19. stoleća. U njoj piše, da su u srednjevekovnoj srpskoj državi bile i plemićke pokrajine: Hrvatska i Slovenija. Hrvatska oblast se prostirala od Rijeke do Karlovca.[1] Nije obuhvatala područje današnjeg Zagreba i Zagorja, jer će hrvatsko ime u ove krajeve preneti austrijska vlast, planirajući da srpske zemlјe proglašava hrvatskim zemlјama, a posle progona Turaka, tu su naselјena slovenačka plemena, čiji pripadnici i danas govore varijantu slovenačkog jezika, nazvanu u jezičkoj nauci „kajkavskim dijalektom“ – potpuno nenaučno.

Mada je srpski istoričar dr Vaso Čubrilović imenovao srpske plemiće kao hrvatske vladare (poput svih istoričara u bivšoj Jugoslaviji), ipak je morao navoditi sadržaje sačuvanih dokumenata iz 11. stoleća, kad je vladao Srbijom kralј Zvonimir, u kojima je jasno, da je Dalmacija bila naselјena Srbima pravoslavne vere, koji su se opirali Vatikanu i zapadnim državama – da se, umesto srpskog jezika, uvodi latinski jezik u crkvama i da se prizna papa za hrišćanskog poglavara, a ne patrijarh u Konstantinopolјu. Katoličanstvo je nametano preko održanog Splitskog sabora, posle kojeg su nastale neprilike u Srbiji. Kralј Zvonimir je hteo da uvede latinski jezik u crkvama, ali su ga niži plemići i narod ubili 1.089. godine. Evo podataka o tom vremeenu:

„Niže sveštenstvo, niže plemstvo i narod su bili protiv reformi Splitskog sabora, a kralј, visoko plemstvo i sveštenstvo su Sabor pomagali. Borba između naroda i latinske stranke je počela još za života Krešimira Četvrtog i ona će biti glavni uzrok neslozi i neredima među Hrvatima, pa i propasti hrvatske države 1102. godine… Kralјeva poslušnost prema papskoj kuriji i otvoreno pomaganje latinskog sveta, izazvalo je nezadovolјstvo u hrvatskom narodu. Mi nemamo podataka šta se u to vreme sve odigravalo u Hrvatskoj, ali ubistvo Dimitrija Zvonimira na Saboru na Kninskom polјu 1089. godine, najbolјe poazuje dokle su se tamo bile raspalile strasti među strankama“.[2]

U prilogu su dve slike Kralјa Zvonimira – originalan spomenik i onaj prepravlјeni, na kojem je predstavlјeno pet kralјevih prstiju – umesto tri. Ovom prepravkom spomenika (skrvnavlјenjem) je u Hrvatskoj, još jednom, brisan srpski istorijski trag iz Srednjeg veka.

Vlada RS Krajine se nada da će državnici i naučne ustanove u Srbiji preduzeti korake protiv ovakvog hrvatskog postupka i da će, strogo naučnim metodama, pokazati da je Hrvatska bila samo zapadnoevropska poluga – korišćena protiv Srba, sprskog naroda i srpske kulturne baštine.

S poštovanjem,

Milorad Buha, predsednik Vlade


[1] „Политичка карта Европе за 814. годину, у време смрти цара Франције, Карла Великог: Штампана је у: Longman Brown & – Co. London, New York & Bombay и објављена у енглеској књизи: Franks and Saxons, London и у књизи “Античка Србија“ академика др Јована И. Деретића, Издавач „Сардонија“, Београд, 2000, стр. 258/а.

[2] Др Васо Чубриловић: „Политичка прошлост Хрвата“, Издавач „Политика“ – дневне новине у Београду, Београд, 1939. године.

 

By Admin D

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *